close
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
  
Strona główna Historia Pytania Produkty i usługi Przepisy prawne Przetargi ogłoszone Kontakt
Przewodnik krwiodawcy
Gdzie można oddać krew
Komu pomagasz
Krew i jej składniki
Hemofilia
Podmioty lecznicze
Szkolenia
Przydatne linki
Klienci zewnętrzni
Sztuczne łzy
  

  
  


Szpik kostny

 Szpik kostny - miękka, silnie ukrwiona tkanka o gąbczastej konsystencji znajdująca się wewnątrz jam szpikowych kości długich oraz w małych jamkach w obrębie istoty gąbczastej kości.
Szpik kostny i zawarte w nim komórki macierzyste wytwarzają niezbędne dla zdrowia i życia komórki krwi: czerwone krwinki (erytrocyty), białe krwinki (leukocyty) oraz płytki krwi.
Znajdują się w nim komórki macierzyste, dzięki którym odtwarza się układ krwiotwórczy i odpornościowy.
Rozróżniamy: szpik kostny żółty składający się głównie z komórek tłuszczowych (stąd barwa), który jest hematologicznie nieczynny oraz szpik kostny czerwony, który jest miejscem powstawania elementów morfotycznych krwi.
U dziecka szpik kostny czerwony wypełnia wszystkie kości. Z biegiem czasu jego ilość zanika tak, że u osób dorosłych występuje jedynie w kościach płaskich: mostku, kręgach, żebrach, kościach czaszki, kościach miednicy i łopatkach oraz w nasadach kości długich. Zawartość szpiku kostnego żółtego wraz z wiekiem każdego osobnika wzrasta
W sytuacji gdy szpik kostny ulega uszkodzeniu zachodzi konieczność odbudowy układu krwiotwórczego poprzez wprowadzenie do organizmu nowych, komórek krwiotwórczych. Może to mieć miejsce poprzez przeszczepienie szpiku kostnego lub komórek macierzystych pobranych z krwi obwodowej  lub uzyskanych
z krwi pępowinowej.
Przeszczepienie szpiku kostnego jest dla wielu chorych jedynym zabiegiem ratującym życie.
 Często poszukiwania  potencjalnych dawców wśród rodziny chorego kończy się niepowodzeniem z tego powodu tworzy się rejestry dawców niespokrewnionych. Im więcej dawców taki rejestr posiada tym większa szansa znalezienia dawcy zgodnego.
Lista Zakładów Opieki Zdrowotnej, które dla Poltransplantu Ogólnopolskiego Rejestru Dawów Szpiku i Krwi Pępowinowej rekrutują i wykonują badania potencjalnym dawcom szpiku znajduje się na stronach
www.szpik.info.
 


 

 
«« wstecz
drukuj wyślij ten link
 

 

 
 
Online: 3 odwiedzin: 1727784
| Strona główna | Aktualności | Galeria | BIP
© 2009 - 2017 RCKiK Gdańsk design & hosting Trol Intermedia