close
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
  
Strona główna Historia Pytania Produkty i usługi Przepisy prawne Przetargi ogłoszone Kontakt
Przewodnik krwiodawcy
Gdzie można oddać krew
Komu pomagasz
Krew i jej składniki
Hemofilia
Podmioty lecznicze
Szkolenia
Przydatne linki
Klienci zewnętrzni
Sztuczne łzy
  

  
  


Osocze świeżo mrożone

Krew jest lekiem ratującym życie i stosowana jest tylko u tych chorych, u których nie ma możliwości zastosowania alternatywnego leczenia.
Ten lek może być tylko wytworzony z krwi drugiego człowieka.

Z krwi pełnej pobranej od jednego dawcy można wyprodukować:
 Koncentrat krwinek czerwonych
 Koncentrat krwinek płytkowych
 Osocze świeżo mrożone (FFP) – Służy jako surowiec do dalszego frakcjonowania w wyniku którego uzyskuje się preparaty krwiopochodne np. albuminę ( stosowaną w celu uzupełnienia utraconej objętości krwi lub w stanach niedoboru białek); koncentraty czynników krzepnięcia ( stosowane w leczeniu i profilaktyce krwawień u chorych ze skazami krwotocznymi np.  hemofilii odpowiednio A i B); immunoglobuliny ( stosowane m. in. w leczeniu chorób o podłożu immunologicznym, w stanach niedoboru odporności, w profilaktyce konfliktu Rh, w celu zapobiegania niektórym chorobom zakaźnym). Osocze świeżo mrożone (FFP) przeznaczone do celów klinicznych może być  przetaczany pacjentom przy przeszczepach narządów.
Istnieje również możliwość pobrania metodami automatycznymi od krwiodawcy wyizolowanych konkretnych składników krwi : Koncentratu krwinek czerwonych, Koncentratu krwinek płytkowych, Osocza świeżo mrożonego.
Codziennie dla wielu pacjentów potrzebna jest krew lub jej składniki, których źródłem może być tylko krew drugiego człowieka.  

 

 

 

 

 
«« wstecz
drukuj wyślij ten link
 

 

 
 
Online: 4 odwiedzin: 1727793
| Strona główna | Aktualności | Galeria | BIP
© 2009 - 2017 RCKiK Gdańsk design & hosting Trol Intermedia